تولیدات محلی

تقویت استخوان بندی کودکان با شیره انگور محلی

شیره انگور محلی

شیره انگورمحلی به دو صورت سیاه و شیری رنگ(زرد) تولید می شود. علت این تغییر رنگ در فرایند تولید شیره است و انگور هر دو یکی می باشد.

شیره انگور یا دوشاب ، طبیعتی گرم و تر دارد و بیشتر افراد می توانند از آن به عنوان شربت هم استفاده کنند.

بهترین زمان استفاده از شیره انگور در فصل سرد است به دلیل خواص مفیدی که این ماده ی غذایی در درمان و تسکین بیماری های فصل سرما دارد.

معمولا با ترکیب ارده استفاده می شود که شیرینی آن دل را نزده و از خواص ارده هم بتوان در این ترکیب برای مصرف استفاده کرد.

نحوه تولید شیره انگور سفید

در منطقه ما مهر ماه شروع فرایند تولید شیره انگور است به دلیل افزایش مقدار شیرینی در انگورها به بینهایت و کاهش قیمت آن به دلیل افزایش عرضه از باغها

ابتدا انگور ها را در مکانی به نام چلفس میریزند. بعد آن را له کرده و آب آن را جدا میکنند و از یک فیلتر میگذرانند.
به دلیل وجود مواد معلق در این آبگیری منتظر میماندد تا مواد در ظرف ته نشین شود.
سپس آب انگور زلال شده را به صورتی که مواد ته نشین شده دوباره به سطح نیایند با ظرف یا شلینگ برداشته و به درون ظرفی بزرگ شبیه به یک ماهی تابه بزرگ به نام تخته غازقان میریزند.

حال باید آب انگور با تمام توان جوشیده شود. هرچقدر این زمان کوتاهتر باشد شیره خوش رنگ تر بوده و به اصطلاح زودتر میخوابد (یعنی زودتر از حالت مایع به جامد تبدیل میشود و حالت دون دون که در برخی از شیره ها دیده میشود در اینجا نخواهد بود)

در این مدت که نیم ساعت تا یک ساعت به طول می انجامد کفهای روی شیره گرفته میشود که به کف شیره معروف است و بسیار خوشمزه و پفکی با طعم شیره است.

بعد از کاهش و تبخیر آب درون آب انگور ما به ماده ای میرسیم به نام شیره که زمان برداشت آن از روی شعله از نحوه جوش آن قابل شناسایی است.

بعد از برداشتن شیره از روی شعله آن را در ظرف مسی میریزند و شروع به هم زدن آن میکنند. هرچه سرعت خنک شدن شیره سریعتر باشد شیره روشنتر میشود تا جایی که شبیه به رنگ روغن محلی یعنی زرد و حتی سفید تر خواهد شد.

این فرایند ممکن است چند روز طول بکشد اما باید دقت شود که قبل از سفت شدن شیره در داخل دیگ مسی (یا به اصطلاح خوابیدن شیره) در داخل ظرفهای 1 کیلویی ریخته شود چون بعد از سفت و جامد شدن آن این کار سخت خواهد شد.

حالا شیره ما بعد از یک فرایند طولانی آماده شده و اگر در جای خنک نگهداری شود طعم و رنگ آن تغییر نمی کند اما اگر در جای گرم باشد کمی رنگ آن تیره تر (قهوه ای روشن) خواهد شد.

پس بهتر است یک کاسه برای مصرف بر روی میز باشد و هنگامی که تمام شد از یخچال دوباره آن را پر کنید و خود ظرف را دوباره به داخل یخچال قرار دهید.

شیره انگور سیاه
شیره انگور سیاه

خواص مصرف شیره انگور

افزایش دهنده وزن بدن
افزایش حجم عضلات با ترکیب ارده و کنجد برای ورزشکاران
بازکنندگی گرفتگی های مجاری کبد
اثر ضدالتهابی و نرم کنندگی در ناحیه حلق
درمان کننده ی صرع، کهیر، سرفه مزمن، تپش قلب، لاغری مفرط ، ضعف احشا ، یرقان ، بیماری های طحال، افسردگی و غضب و روان کردن ادرار
مولد خون سالم و طبیعی است.
اگر از ضعف عمومی بدن رنج می برید یا مبتلا به کم خونی هستید می توانید شیره انگور را در برنامه غذایی خود بگنجانید.

مضرات مصرف بیش از اندازه از شیره انگور

از آن جایی که شیره انگور، عسل گیاهی طبیعت گرم و تر دارد, مصرف بیش از حد آن توسط افراد دارای طبیعت گرم باعث سوزاندن خون, بالا بردن حرارت بدن, سردرد و جوش زدن در صورت و بدنشان می شود.
به همین دلیل به افراد گرم مزاج توصیه می شود شیره انگور را محدود استفاده کنند.
با وجود انرژی و کالری موجود در شیره انگور، معجزه عسل گیاهی طبیعت, مصرف آن به افراد کم تحرک که ورزش منظم ندارند, توصیه نمی شود چرا که سبب چاقی و اضافه وزن خواهد شد. به علاوه از شیره انگور حاوی قند زیادی است و از این رو مصرف آن برای افراد دیابتی مضر است.

سخن آخر

مصرف شیره انگور در فصل سرد سال برای تمام افراد مخصوصا کودکان در حال رشد در استخوان بندی و برای کهنسالها برای گرم نگهداشتن مزاج و درد مفاصل بسیار پر خاصیت و پر کاربرد است.

از شیره انگور به عنوان عسل طبیعی در طب سنتی یاد میشود و این نشان دهنده اهمیت این محصول طبیعی است.

قدر سلامتی تون رو بدونید و برای حفظ اون تلاش کنید. ما هم در این راه با ارائه محصولات محلی و روستایی که از هیچگونه مواد افزودنی در تهیه و تولید این محصولات استفاده نمیکنند به شما کمک میکنیم.