محصولات محلی

درمان یبوست با گل محمدی برگ یا گلاب

گل محمدی برگ محلی 

گل محمدی از دیرباز به دلیل آب و هوای مناسب برای رشد در ایران کاشت و برداشت میشده و قدمتی دیریینه داره. درمان یبوست با گل محمدی برگ یا گلاب یکی از مهمترین خواص آن است.

گلابگیری از گل محمدی ایرانی در دنیا شناخته شده هستش که معمولا به صورت اسانس صادر میشه. پیشینهٔ پرورش گل محمدی مربوط به دوران هخامنشی و در استان فارس برمی گرده که در دوران صفویه به کوهپایه‌های کاشان برده شد.

منطقه گلپایگان نیز به دلیل وجود خاک و آب وهوای مناسب برای کشت این محصول چند سالی است که به غیر از خانه ها در مزارع و در مقدار زیاد کاشت و برداشت میشه.

این گیاه برای باردهی نیاز به آب کمی داره وحتی اگر هنگام گل دهی به آن آب داده بشه موجب کم شدن میزان عطر آن میشود پس برای مناطق کم آب بسیار مناسب و مقاوم است.

 چگونه مصرف میشود؟

گل محمدی معمولا در موارد صنعتی و کارخانه ها برای اسانس گیری مصرف میشه و پس آب آن به عنوان گلاب به بازار عرضه میشه.

برگ و غنچه گل محمدی به صورت پودر میتونه در انواع غذا به عنوان ادویه و طعم دهنده استفاده بشه. از پودر آن به همراه نعنا و پونه نرم شده برای مسلح کردن ماست نیز استفاده میشه تا سردی موجود در ماست گرفته شده و عطر و بوی خوبی هم داشته باشه.

در طب سنتی هم به دلیل گرم بودن برای بدن استفاده میشه و بوی کردن عطر اون به سرعت مغز رو گرم میکنه و سردی اون رو کم.

اگه به دمنوش علاقه دارید مصرف آن در کنار گیاهان دیگر باعث عطر خاص و آرامش بخشی میشه. کافیه چند غنچه یا مقداری برگ را به همراه دیگر گیاهان مورد استفاده برای دمنوش در قوری ریخته و بگزارید که حداقل 10 دقیقه دم بکشه.

گل محمدی برگ
گل محمدی برگ

خب اصلا گل محمدی برگ یا غنچه چه خواصی دارد؟

موارد بسیاری به عنوان خواص گل محمدی و روشهای متنوعی برای استفاده آن ذکر شده که من در اینجا بیشتر به مواردی که مهم هستند و بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند اشاره میکنم.

کلا باید بدونید که گل محمدی برای برطرف کردن سرفه‌های مزمن، درمان دردهای شکمی و مشکلات گوارشی، کاهش خونریزی در دوران قاعدگی و برطرف کردن التهاب و حساسیت در بدن قابل استفاده هست.

همانطوری که قبلا هم گفته شد درمان یبوست با گل محمدی برگ یا گلاب یکی از مهمترین خاصیتهایی که داره برای افرادی که از یبوست رنج میبرن فوقالعاده مفید هست و اگه بتونید مربای گل محمدی رو درست کنید اونوقت یه داروی آماده در یخچال همیشه حاضر و آماده دارید. در صورتی که از برگ سنا هم به صورت ترکیبی استفاده بشه تاثیر بیشتری خواهد داشت اما باید بدونید که مصرف بیش از اندازه برگ سنا مشکلات دیگه ای رو به همراه خواهد داشت پس در مصرف اون دقت کنید.

بوییدن عطر این گل در درمان افسردگی، رفع غم و اندوه و اضطراب موثرهستش.

روغن گل محمدی رو هم می‌توان به عنوان یک ملین برای درمان یبوست مزاج استفاده کرد.

نوشیدن دمنوش گل محمدی برای از بین بردن باکتری‌های مضر در روده نیزمی تواند مورد استفاده قراربگیره، افراد مبتلا به بیماری هایی مانند اسهال خونی و التهاب‌های دستگاه گوارش نیزمی توانند ازمزایای این دمنوش استفاده کنند.

برای درمان عفونت‌های مجاری ادراری، رفع التهاب و عفونت مثانه نیز می‌توان از دمنوش گل محمدی استفاده کرد.

گل محمدی برگ
گل محمدی برگ

زمان و روش چیدن گل محمدی

اردیبهشت ماه تا خرداد ماه زمان تقریبی گل دهی گل محمدی هست. حتما باید گلها رو قبل از طلوع آفتاب بچینید چون هر چه قدر آفتاب بیشتری بهشون بتابه رنگ و عطر گل محمدی کاهش پیدا میگنه.
بعد از چیدن باید هرچه سریعتر برای گلاب گیری یا خشک شدن در سایه اقدام کنید.

این فرایند حدود دو تا سه هفته ادامه خواهد داشت و یکی از لذت بخشترین زمانهای برای خود من محسوب میشه چون من عاشق عطر و بوی این گل هستم وقتی تازه از ساقه چیده میشه.

میتونید چند تا غنچه رو با ساقه بچینید و در آب روی میز نهارخوریتون قرار بدین تا از بازشدن گل در طول روز و عطر و بو و رنگ اون لذت ببرید.

مواردی که باید قبل از مصرف دقت کنید

با وجود تمامی مزایای درمانی گل محمدی برگ یا غنچه باید دقت کنید که بعضی از افراد نسبت به این گیاه آلرژی و حساسیت دارند. اگه بعد از مصرف با مشکل خارش بدن یا التهاب پوستی مواجه شدید حتما به پزشک مراجعه کنید.

صحبت آخر 

ممنونم که تا آخر این مطالب رو مطالعه کردید

به یاد داشته باشید سلامتی مهمترین نعمت خداوند و با ارزشترین دارایی ما است وباید برای حفظ و نگهداریش تلاش کنیم

ما با ارائه محصولات محلی و روستایی و ارگانیک به شما در این راه کمک میکنیم

موفق و سلامت باشید

خدانگهدارتون